Patron parafii św. Wojciech

Garść Informacji

Parafia pod wezwaniem św. Wojciecha w Margoninie obejmuje miasto Margonin i okoliczne wsie: Dębiniec, Karolinka, Klotyldzin, Konary, Kowalewo, Lipiniec, Lipiny /kaplica pw. Podwyższenia Krzyża Świętego/, Marcinek, Margońska Wieś, Młynary, Nowy Młyn, Piłka, Rutki, Studźce, Sułaszewo i Sypniewo. Kościół i dom parafialny znajdują się przy ul. Kościelnej 8. Parafia należy do dekanatu Chodzieskiego w Archidiecezji
Gnieźnieńskiej. Pierwszy kościół pw. św. Wojciecha zbudowano w Margoninie na przełomie XII I XIII wieku. W tym ostatnim stuleciu została erygowana parafia. Obecny kościół wzniesiono w latach 1753-1755, konsekrowany w 1901 roku.

Polecamy strony

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
1122721

Święta

Środa, XI Tydzień zwykły
Rok C, I
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera

W środę, 26 czerwca br. na Mszy o godz. 10.00 został udzielony sakrament namaszczenia chorych, wiernym naszej parafii.

W homilii usłyszeliśmy, że choroba która jest dla każdego przyczyną bólu, niecierpliwości przeżywana z Jezusem, staje się ofiarą którą można złożyć w konkretnej intencji. A intencji nam dziś nie brakuje…

Na zakończenie Eucharystii, nastąpiło indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Po zakończonej liturgii ks. proboszcz zaprosił wszystkich na plebanię na kawę i ciastko.

Uroczystość Bożego Ciała, to nic innego jak dzień dziękczynienia. Dziękujmy więc dziś Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, jak tylko potrafimy najlepiej za ten bezcenny dar Ciała i Krwi Chrystusa Pana. Wyrażajmy nasze dziękczynienie nie tylko modlitwą, śpiewem cudownych pieśni, uczestnictwem w dzisiejszej procesji, ale przede wszystkim umiłowaniem Chrystusa w Eucharystii i jak najczęstszym przyjmowaniem Go do naszych serc. Dlatego też ten dzień został wybrany na pierwszą rocznicę Komunii Świętej, dzieci z klas 4.

Tegorocznej liturgii Bożego Ciała przewodniczył ks. Łukasz, który przy trzecim ołtarzu w homilii przypomniał o realności Ciała i Krwi Pańskiej w Eucharystii.

Wyrazy wdzięczności składamy wszystkim, którzy przyczynili się do uczczenia dzisiejszego dnia: Liturgicznej Służbie Ołtarza, dzieciom sypiącym kwiaty, budowniczym ołtarzy, Bractwu Kurkowemu, Chórowi Cantata, osobom niosącym sztandary, feretrony, baldachim, druhom ze straży pożarnej, policji.

Dwudziestu najgorliwszych ministrantów i lektorów, wraz z opiekunem ks. Łukaszem spędzili wtorkowy dzień w parku przygód „Adrenalina” w Obornikach. Jest to podziękowanie parafii za gorliwą służbę przy ołtarzu, którą podjęli w tym roku szkolnym. Chłopacy pokonali przeszkody na wysokości, oraz grali w grę terenową. Adrenalina podniosła się nie jednemu, choć nad wszystkim czuwali dorośli instruktorzy.

W dniach 8 do 14 czerwca, grupa 43 osób z naszej parafii wybrała się wraz z ks. Łukaszem na autokarową pielgrzymkę. Zwiedziliśmy Dalmację: jest to najbardziej popularny region Chorwacji. W Szybeniku zwiedziliśmy miasto; starówkę słynąca z śródziemnomorskiej zabudowy oraz katedrę św. Jakuba, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejnego dnia odpoczywaliśmy w Bośni i Hercegowinie a dokładniej w miejscowości Neum, gdzie jednocześnie zachwycaliśmy się górami i morzem.

Centralnym punktem naszej pielgrzymki był całodniowy wyjazd do Medjugorje, po drodze podziwianie przepięknych widoków. Tam też uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Nie mogło nas zabraknąć w Podbrdo, gdzie 24 czerwca 1981 roku Matka Boska ukazała się 6 dzieci.

Następny dzień rozpoczął sięwyjazdem w stronę miasta zwanego „perłą Adriatyku”. Zwiedzaliśmy Dubrownik i opłynęliśmy mury miasta po Adriatyku, aby zobaczyć miejscowość od strony morza.

Ostatniego dnia po śniadaniu, zwiedziliśmy najpiękniejszy i najstarszw Chorwacji: Park Jezior Plitwickich – jest to kompleks 16 błękitnych jezior połączonych 92 wodospadami. Odbyliśmy rejs statkiem po największym z nich jeziorze Kozjak.

Za rok planujemy kolejną pielgrzymkę, tym razem do Hiszpanii.

Dzisiaj jest

środa,
26 czerwca 2019

(177. dzień roku)

Aktualności

To przed nami...

To już było...

Modlitwa do MB Pocieszenia

Matko Najświętsza, na tym miejscu wsławiona łaskami, co tak często wypraszałaś u Boga chorym zdrowie, ociemniałym wzrok, głuchym słuch, niedowiarkom wiarę, a wszystkim miłość Bożą. Racz i nam przyjść z pomocą. Wyjednaj nam doskonałe nawrócenie, zdrowie duszy i ciała, siły do pracy, wytrwanie w dobrym, śmierć szczęśliwą i te łaski, które są nam najbardziej potrzebne, a o które z ufnością błagamy. Święta Matko Pocieszenia nie opuszczaj nas, błogosław nam, naszym rodzinom, naszemu miastu, naszej Ojczyźnie. O to proszą Cię Twoi niegodni czciciele.