Menu

Polecamy strony

Święto Plonów

Dożynki - 30.08.2015r. godz. 14.00.

...Trzeba przypomnieć prawdę podstawową, że ziemia jest Boża, a jak uczył nas św. Jan Paweł II - wszystkie jej bogactwa Bóg oddał w ręce człowieka, ażeby on używał ich w sposób sprawiedliwy, by służyły dobru wszystkich. Takie jest przeznaczenie dóbr stworzonych. W czasie obecnej Eucharystii dziękczynnej za tegoroczne plony nie może zabraknąć naszego solidarnego wołania o chleb w imieniu tych wszystkich, którzy cierpią głód. Wołanie to kierujemy najpierw do Boga, który jest Ojcem całej ludzkiej rodziny: "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj!". Ale kierujemy je także do ludzi polityki i ekonomii, na których spoczywa odpowiedzialność za sprawiedliwy rozdział dóbr. Niech solidarność weźmie górę nad niepohamowaną chęcią zysku i nad stosowaniem tych zasad rynku, które nie biorą pod uwagę niezbywalnych praw ludzkich. 

Kiedy nadchodzą dożynki każdy mądry gospodarz przypomina sobie o tym, że sprawa ta nie dotyczy tylko materii, ale i ducha. Nie tylko tego, co na zewnątrz, ale i tego, co we wnętrzu rolnika. Przecież on jest nie tylko siewcą i żniwiarzem, ale również uprawną rolą Bożą. On ma przed swoimi oczyma żniwa ziemskie, po to, by łatwiej mógł sobie wyobrazić żniwa niebieskie...

Bądź pozdrowiony Boże, przez żniwiarzy Którzy Ci niosą wieńce w darze; Zapachem chleba świeżutkiego, Koszem owocu pachnącego!

...jeden z Ojców Kościoła napomina rolnika: „Kiedy zatem przechadzasz się po polu i oglądasz swoje ziemie, zważ, że ty także jesteś polem Chrystusa, i dbaj także o siebie jak o swoje pole. Tak jak  troszczysz się o piękno twojego pola, tak też uprawiaj własne serce, aby było piękne dla Pana".  

Drodzy Rolnicy szanujcie każde ziarno zboża, kryjące w sobie cudowną moc życia. Uszanujcie  również  ziarno Słowa Bożego. Niech z ust margonińskiego rolnika nie znika to piękne pozdrowienie: Szczęść Boże! Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia bliźnim. W nich zawarta jest wasza chrześcija tożsamość i godność. Nie dopuście, aby je wam odebrano... Twórzcie kulturę wsi...  Trzeba mocno uchwycić się Jezusa - Dobrego Siewcy i iść za Jego głosem po drogach, które nam wskazuje

Uczmy się więc od ziemi wydawania owoców  i w naszym życiu! Pozwólmy się dotknąć Chrystusowi, by nas otworzył. Niech głuchym na rolnika i jego sprawy… słuch przywróci i niemym mowę. 

św. Wojciech

Święta

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa

Dzisiaj jest

wtorek,
23 października 2018

(296. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
1304

Wyszukiwanie