Menu

Polecamy strony

...Trzeba przypomnieć prawdę podstawową, że ziemia jest Boża, a jak uczył nas św. Jan Paweł II - wszystkie jej bogactwa Bóg oddał w ręce człowieka, ażeby on używał ich w sposób sprawiedliwy, by służyły dobru wszystkich. Takie jest przeznaczenie dóbr stworzonych. W czasie obecnej Eucharystii dziękczynnej za tegoroczne plony nie może zabraknąć naszego solidarnego wołania o chleb w imieniu tych wszystkich, którzy cierpią głód. Wołanie to kierujemy najpierw do Boga, który jest Ojcem całej ludzkiej rodziny: "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj!". Ale kierujemy je także do ludzi polityki i ekonomii, na których spoczywa odpowiedzialność za sprawiedliwy rozdział dóbr. Niech solidarność weźmie górę nad niepohamowaną chęcią zysku i nad stosowaniem tych zasad rynku, które nie biorą pod uwagę niezbywalnych praw ludzkich. 

Kiedy nadchodzą dożynki każdy mądry gospodarz przypomina sobie o tym, że sprawa ta nie dotyczy tylko materii, ale i ducha. Nie tylko tego, co na zewnątrz, ale i tego, co we wnętrzu rolnika. Przecież on jest nie tylko siewcą i żniwiarzem, ale również uprawną rolą Bożą. On ma przed swoimi oczyma żniwa ziemskie, po to, by łatwiej mógł sobie wyobrazić żniwa niebieskie...

Bądź pozdrowiony Boże, przez żniwiarzy Którzy Ci niosą wieńce w darze; Zapachem chleba świeżutkiego, Koszem owocu pachnącego!

...jeden z Ojców Kościoła napomina rolnika: „Kiedy zatem przechadzasz się po polu i oglądasz swoje ziemie, zważ, że ty także jesteś polem Chrystusa, i dbaj także o siebie jak o swoje pole. Tak jak  troszczysz się o piękno twojego pola, tak też uprawiaj własne serce, aby było piękne dla Pana".  

Drodzy Rolnicy szanujcie każde ziarno zboża, kryjące w sobie cudowną moc życia. Uszanujcie  również  ziarno Słowa Bożego. Niech z ust margonińskiego rolnika nie znika to piękne pozdrowienie: Szczęść Boże! Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia bliźnim. W nich zawarta jest wasza chrześcija tożsamość i godność. Nie dopuście, aby je wam odebrano... Twórzcie kulturę wsi...  Trzeba mocno uchwycić się Jezusa - Dobrego Siewcy i iść za Jego głosem po drogach, które nam wskazuje

Uczmy się więc od ziemi wydawania owoców  i w naszym życiu! Pozwólmy się dotknąć Chrystusowi, by nas otworzył. Niech głuchym na rolnika i jego sprawy… słuch przywróci i niemym mowę. 

Św. Wojciech; Margonińska Matka Boża Pocieszenia

Święta

Wtorek, III Tydzień Wielkiego Postu
Rok C, I
Dzień Powszedni

Dzisiaj jest

wtorek,
26 marca 2019

(85. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
1385

Wyszukiwanie