Menu

Polecamy strony

TYDZIEŃ BIBLIJNY

Od poniedziałku 16.04 do piątku 20.04. tego roku, na 10 minut przed wieczorną Eucharystią zapraszamy na Liturgię Słowa z homilią. Przez 5 dni z racji tygodnia biblijnego wsłuchujemy się w teksty listów św. Pawła. Chcemy wyrobić w sobie nawyk sięgania po Pismo Święte bo przecież to Księga Życia. 

 «  1 

Powrót

WIOSNA CHÓRALNA

 W niedzielę 15 kwietnia 2018 r., odbyła się kolejna wiosna chóralna w naszej parafii. Na mszy św. o godz. 11.30 liturgię uświetniły zaprzyjaźnone chóry z okolic Margonina. Tego dnia świętowaliśmy też 25 - lecie istnienia naszego chóru parafialnego Cantata, którego dyrygentem jest pan Tomasz Maliszewski. 

 «  1 

Powrót

MARGONIN W RZYMIE

Ponad pięćdziesiąt osób wyjechało wraz z ks. Łukaszem na pielgrzymkę do Rzymu. Program tego tygodniowego wyjazdu autokarowego był bardzo bogaty. Zwiedziliśmy:

Wenecję (plac i bazylikę św. Marka, pałac Dożów, mosty Rialto i Westchnień),

Asyż gdzie pomodliliśmy się przy grobie św. Franciszka,

Rzym (audiencja u papieża Franciszka, Bazyliki: św. Piotra, Jana na Lateranie, Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Plac Wenecki, PAnteon, Schody Hiszpańskie),

Monte Cassino

Orvieto (słynną bazylikę gdzie przechowywany jest korporał na którym wydarzył się cud eucharystyczny)

Pielgrzymka należy do udanych, gdyż wszyscy cało i zdrowo powrócili do domów.  

 «  1 

Powrót

JESZCZE WIĘKSZA RADOŚĆ

W Poniedziałek wielkanocny 3 chłopców na mszy św. o godz. 11.30 zostało dołączonych do Liturgicznej Służby Ołtarza.

Oby zawsze z radością służyli Panu Jezusowi!

 «  1 

Powrót

REZUREKCJA

Rezurekcja to msza o świcie, która związana jest z procesją Eucharystyczną ogłaszającą że grób jest pustu, Chrystus zmartwychwstał. W tym roku tej Liturgii przewodniczył ks. Michał Grupa.

 «  1 

Powrót

WIGILIA PASCHALNA

Wigilia Paschalna to najbogatsza liturgia jaką celebrujemy w kośclele. Składa się bowiem z Liturgii Światła, Liturgi Słowa bardzo rozbudowanej, Liturgi Chrzcielnej, Liturgii Eucharystycznej i procesji ze Zmartwychwstałym Panem. Wigili PAschalnej przewodniczył ks. Łukasz a homilię wygłosił ks. Michał Grupa - student KUL. 

 «  1 

Powrót

Święconka

Jak tradycja każe, tłumnie wierni naszej parafii zgromadzili się na poświęceniu pokarmów na stół wielkanocny. Wielu wówczas zatrzymywało się na chwilę by w skupieniu adorować PAna JEzusa w grobie. 

 «  1 

Powrót

LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU

W Wielki Piątek nie celebruje się Eucharystii. To dzień w którym Pan Jezus umiera na krzyżu za nasze grzechy. Celebrujemy wówczas Liturgię Wielkiego Piątku. Składa się ona z Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża, Komunii Świętej i procesji do grobu z Najświętszym Sakramentem. 

 «  1 

Powrót

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI MIASTA

W Wielki Piątek o 5 rano, parafianie i goście licznie zgromadzili się na drodze krzyżowej która przeszła ulicami naszego miasta. Poszczególne stacje drogi krzyżowej były odczytywane przez różne wspólnoty i grupy działające w naszej parafii i naszym mieście. Dziękujemy Policji i Straży Pożarnej za zabezpieczenie trasy drogi krzyżowej.

 «  1 

Powrót

WIELKI CZWARTEK

To dzień ustanowienia sakramentów eucharystii i kapłaństwa. W homilii podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył ks. Łukasz, usłyszeliśmy że służyć sobie na wzajem, to zadanie dla wszystkich chrześcijan a do tego umacnia nas pokarm eucharystyczny.

Nie zabrakło licznych delegacji z kwiatami i życzeniami dla naszych duszpasterzy.

Po zakończonej mszy przenieśliśmy Najświętszy Sakrament do Kaplicy Adoracji.

 «  1 

Powrót

Niedziela Palmowa

Mszę świętą o godz. 11.30 rozpoczęliśmy od procesji z palmami z rynku Margonina. Wiele dzieci przygotowało piękne palmy, które na końcu mszy zostały nagrodzone. Dziękujemy za liczny udział w tej procesji.

HOSANNA SYNOWI DAWIDOWEMU!

 «  1 

Powrót

REKOLEKCJE W SP W LIPINACH

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipinach uczestniczyła w szkolnych rekolekcjach. Program rozłożony został na 3 dni. Nauki rekolekcyjne poprowadził ks. Łukasz MSF. Uczniowie spotkali się również z ks. prałatem A. Rygielskim, który opowiadał o wągrowieckim hospicjum. Czas skupienia zakończył się uroczystą Mszą św. w kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lipinach. Dziękujemy Pani Dyrektor, oraz nauczycielom za opiekę nad uczniami i wszelkie zaangażowanie podczas tego czasu. 

 «  1 

Powrót

PARAFIALNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Od 4 niedzieli Wielkiego Postu do środy, nasza parafia odbywała rekolekcje wielkopostne. Poprowadził je Misjonarz Świętej Rodziny, ojciec Łukasz. Był to piękny czas w którym przypomnieliśmy sobie prawdę, że wiara rodzi się ze słuchania. Nie zabrakło zadumy nad krzyżem Pana Jezusa i radości z wspólnego przeżywania Eucharystii. Niech ten święty czas przyniesie jak najlepsze owoce w naszym życiu.

 «  1 

Powrót

WIZYTACJA KANONICZNA PARAFII

W poniedziałek, 26 lutego 2018 roku w naszej parafii, gościliśmy księdza Prymasa Wojciecha Polaka w związku z wizytacją kanoniczną parafii.

Ksiądz Arcybiskup, spotkał się najpierw na plebanii z najbliższymi współpracownikami proboszcza: wikariuszem, katechetami, i obsługą kościoła.

Kolejnym ważnym punktem odwiedzin naszego gościa, była modlitwa w kaplicy cmentarnej za wszystkich spoczywających na margonińskim cmentarzu. O godzinie 15.00 ksiądz Prymas modlił się koronką do Bożego Miłosierdzia w kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lipinach.

Ku wielkiej radości młodych naszej parafii, Jego Eminencja wysłuchał katechezy przygotowującej do bierzmowania dla klas 2 gimnazjum i 7 Szkoły Podstawowej, poprowadzonej przez ks. Łukasza. Ks. Prymas nie był tylko biernym słuchaczem, lecz sam włączył się w temat katechezy opowiadając o swoim dościadczeniu miłości Boga.

Bardzo istotnym spotkaniem, była rozmowa z Radami: Duszpasterską i Ekonomiczną naszej parafii, gdzie ks. Prymas lepiej poznał jak funkcjonuje nasza wspólnota. Ksiądz proboszcz zaś w kościele złożył obszerne sprawozdanie z życia naszej parafii. Mówił o tym co cieszy, ale też o tym co smuci naszą społeczność parafialną.

Uwieńczeniem tego dnia, była Eucharystia, podczas której 41 osób przyjęło sakrament bierzmowania. 

Wizytacja kanoniczna to czas spotkania wspólnot parafialnych z następcą Apostołów, odbywa się raz na pięć lat.

 «  1 

Powrót

Nowi Ministranci w Lipinach

W pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu, tj. 18.02.2018 r. w kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lipinach, ks. Łukasz ustanowił nowych ministrantów. Podczas tego obrzędu, chłopcy usłyszeli pytanie: Czy chcecie pełnić służbę przy Ołtarzu Pana i wzrastać w świętości? Młodzi wspólnie odpowiedzieli: Chcemy. Módlmy się aby nigdy nie ustała ich gorliwość.

 «  1 

Powrót

Diecezjalny Turniej Piłki Nożnej

W sobotę 17.02.2018 r. grupa najmłodszych ministrantów wraz z opiekunem, udali się do Kiszkowa, gdzie Diecezjalni Duszpasterze LSO przygotowali dla nich turniej piłki nożnej. Chłopcy rozegrali cztery mecze a dwa zakończyli zwycięstwem. Cieszymy się, że tak ładnie reprezentowali nas na szczeblu diecezjalnym.

 «  1 

Powrót

ks. prof. Maciej Olczyk z wykładem dla małżonków

Ks. Wicerektor PWSD zainteresował małżonków naszej parafii tematem gender. Uważnie wysłuchano Jego wykładu, nie brakowało licznych pytań na które ks. profesor szczególowo odpowiadał.

 «  1 

Powrót

Kolędowanie Gminne

Gminne Kolędowanie to już tradycja w naszej parafii. I w tym roku liczni przedstawiciele różnych grup i wspólnot uwielbiali i chwalili Dzieciątko Jezus śpiewem.

 «  1 

Powrót

Orszak Trzech Króli

W uroczystość Objawienia Pańskiego, z Margonińskiego rynku wyruszył orszak trzech króli. Zgromadzeni mieli na sobie nałożone korony, by każdy mógł poczuć się jak Mędrcy ze Wschodu, ofiarując Jezusowi to, co najlepsze.

 «  1 

Powrót

Caritas kwestowała

Przedstawiciele naszego parafialnego Caritas kwestowali w jednym z Margonińskich marketów zbierając żywność dla najuboższych z naszej parafii.

 «  1 

Powrót

Spotkania opłatkowe

W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia wszystkie grupy duszpasterskie działające w naszej parafii przełamały się opłatkiem na znak jedności. Był to piękny czas składania sobie życzeń i wspólnej agapy przy stole.

 «  1 

Powrót

Rekolekcje dla SP w Margoninie

Rekolekcje Adentowe dla SP w Margoninie poprowadził ks. Dawid Witkowski z Gniezna. Prócz nauk w kościele uczniowie wiele działali w szkole również charytatywnie, przygotowując sianko pod stół wigilijny. Dochód z tego przedsięwzięcia przekazano na hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu. Dyrektor tego hospicjum ks. prał. Andrzej Rygielski bardzo porwał młodych opowiadaniem o ludzkim cierpieniu i próbie uśmierzenia bólu ludziom terminalnie chorym.

 «  1 

Powrót

Roraty dla dzieci i dla młodzieży

W Adwencie dzieci spotykają się wieczorem na roratach gdzie poznają życie św. Józefa. Natomiast młodzi we wtorki o godz. 6.30 przeżywają ten czas pod hasłem: "Nie daj się zgasić" Po roratach, na plebanii czeka na młodych ciepłe kakao i drożdżówka.

 «  1 

Powrót

ks. dr Marcin Andrzejewski w naszej parafii

ks. dr Marcin Andrzejewski przybliżył małżonkom zagrożenia jakie znajdują się w sieci które mogą spotkać ich pociechy. Mówił też wiele o mediach i sposobie manipulacji wiadomościami. 

 «  1 

Powrót

Dekanalny turniej piłki nożnej

O puchar Dekanalnego Duszpasterza LSO walczyli ministranci dekanatu chodzieskiego. Turniej był zorganizowany w trzech różnych kategoriach wiekowych. Nasza parafia odniosła sukces i zdobyliśmy 1 miejsce w kategorii gimnazjum i 2 miejsce w kategorii szkoły podstawowej. Trenining czyni mistrza - oby tak dalej!

 «  1 

Powrót

Wszyscy święci balują w niebie

Bal świętych to alternatywa dla naszych najmłodszych parafian w związku z niebezpiecznym wejściem hallowen. Dzieci pięknie przebrane za świętych, bawiły się, uczestniczyły w różnych konkurencjach. Fenomenalne były ich stroje. Zabawę przygotowali: KSM, Mariola Kasztelan, Joanna Jagodzińska i ks. Łukasz.

 «  1 

Powrót

ks. dr Jakub Dębiec o małżeństwie dla małżonków

Jakub Dębiec, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, przybliżył Małżonkom Katolickim naszej parafii bogactwo liturgii sakramentu małżeństwa. Wszyscy z uwagą wysłuchali jego wykładu, który pozwolił im jeszcze bardziej zrozumieć piękno tego sakramentu.

 «  1 

Powrót

KONKURSY W PAŹDZIERNIKU

Nasza parafia w październiku ogłosiła dwa konkursy. Pierwszy został rostrzygnięty w Dzień Papieski i dotyczył uczniów klas 1 -7 szkoły podstawowej, oraz 1-3 Gimnazjum. Drugi konkurs rostrzygnęliśmy w ostatnią niedzielę października i był on skierowany do dzieci, które plastycznie miały przedstawić jedną z tajemnic różańca świętego. Gratulujemy wygranym!!! 

 «  1 

Powrót

ks. prof. Paweł Podeszwa w naszej parafii

Duszpasterstwo Rodzin Katolickich naszej parafii wysłuchało wykładu ks. prof. Podeszwy z Gniezna, który przybliżył im sztukę czytania Pisma Świętego. Wszyscy słuchali go z wielkim zaangażowaniem, było też wiele pytań na które ks. prof udzielił wyczerpujących odpowiedzi.

 «  1 

Powrót

Ministranci rosną w liczbę

Kolejni chłopcy na Mszy świętej o g.11.30 zostali włączeni do grona ministrantów. Bardzo cieszymy się ich obecnością a przede wszystkim z tego, że rozrasta się liczba rycerzy Chrystusa Króla.

 «  1 

Powrót

Wspomnienie św. Stanisława Kostki

We wspomnienie patrona dzieci i młodzieży, KSM przygotowało krótką inscenizację dla najmłodzych z naszej parafii ukazując jego drogę do świętości. Wieczorem natomiast KSM poprowadziło adorację Najświętszego Sakramentu dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.

 «  1 

Powrót

Pielgrzymka Oazy i Odnowy w Duchu Świętym

Dwie wspólnoty naszej parafii Oaza Dzieci Bożych i Odnowa w Duchu Świętym wyruszyła końcówką września na autokarową pielgrzymkę do Lichenia. Tam wspólnie uczestniczyliśmy w Eucharystii, oraz przeszliśmy drogą krzyżową w miejscowej Kalwarii. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem piękna tej bazyliki i to wsłaśnie tam powierzyliśmy nasze wspólnoty Matce Bożej. Pielgrzymkę zorganizowali Joanna Jagodzińska i ks. Łukasz.

 «  1 

Powrót

Odpust i święto plonów

W niedzielę 3 września we wspomnienie Matki Bożej Pocieszenia, podziękowaliśmy na polowej mszy świętej odprawionej na stadionie miejskim za tegoroczne plony. 

Wieńce dożynkowe przygotowali przedstawiciele wszystkich wiosek naszej gminy. 

Mszy Świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Tomasz Kruszelnicki, Dziekan rejonu wągrowieckiego. Wraz z nim koncelebrowali księża Proboszczowie: Rafał Wnuk, Adam Kucharski i Ryszard Kufel. Piękną oprawę muzyczną zapewnił nasz parafiany chór, oraz orkiestra dęta.

 «  1 

Powrót

OAZA Dzieci Bożych

Jeśli jesteś uczniem klasy IV, V lub VI i chcesz dołączyć do "paczki" przyjaciół Jezusa.

Zapraszamy w soboty na 10.00 do salki -

WARTO!!!

 «  1 

Powrót

Odpust w Lipinach

14 września w święto podwyższenia krzyża, swoją uroczystość odpustową przeżywali mieszkańcy Lipin. Kaplica filiarna naszej parafii jest miejscem, gdzie mieszkańcy tej wsi gromadzą się co niedzielę na Eucharystii. 

Zwyczajowo tego dnia, kilkanaście osób z Margonina mimo deszczu i niepogody, pieszo wędrowało z modlitwą i śpiewem na ustach do kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża w Lipinach. Sumę odpustową odprawił i Słowo Boże wygłosił, ks. prefekt Jarosław Wesołowski z Chodzieży. 

 «  1 

Powrót

NOWI MINISTRANCI

Na uroczystej mszy świętej o 11.30 w niedzielę 10 września tego roku, 5 nowych chłopców dołączyło do Liturgicznej Służby Ołtarza. 

Wezwani przez komentatora, po homilii podeszli przed Ołtarz i słysząc swoje imię i nazwisko odpowiedzieli: „jestem”. Następnie na prośbę ks. opiekuna Łukasza, ks. Proboszcz Rafał ustanowił nowych pomocników przy ołtarzu Pana.

Módlmy się za Norbeta, Jakuba, Kewina, Szymona i Mateusza by ich radość i gorliwość w służbie nigdy nie ustała.

 

Tekst: R. Zaborowski

 «  1 

Powrót

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Ruszyliśmy zapraszamy na nasz franpage.

Ruszamy w nowy rok formacyjny! 😋

Odpowiadając na wezwanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, rozpoczęliśmy go Koronką do Miłosierdzia Bożego, prosząc o owocny czas formacji i działalności.

Nasze spotkania odbywają się co PIĄTEK: o godz. 18 wieczorna Eucharystia, po niej Koronka i krótka Adoracja. Po tym około godz. 19 ruszamy do salki wzrastać i rozwijać się - w tym roku już w myśl hasła KSM-u: "Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie - Gotów?"...

Gotów! Zapraszamy co piątek

 tekst: B.Białecka😉

 «  1 

Powrót

FESTYN RODZINNY

20 sierpnia po mszy świętej o godz.11.30 rozpoczął się Festyn Rodzinny na placu przed plebanią. Prócz wspaniałej zabawy tanecznej najmłodsi brali udział w wielu konkurencjach, przygotowanych przez ministrantów naszej parafii. Każdy mógł się poczęstować kiełbaską z grilla którą upiekł pan Eugeniusz, czy bigosem przygotowanym przez ks. Proboszcza. Nie zabrakło również słodkości które przygotowały nasze parafianki. Parafia to jedna wielka rodzina, każdy kto przyszedł na festyn mógł się o tym przekonać. 

 «  1 

Powrót

DM i LSO z Margonina w Jastrzębiej Górze

Młodzież z duszpasterstwa, oraz ministranci i lektorzy od 19 do 23 lipca wypoczywali w Jastrzębiej Górze.

Obóz zorganizował ks. Łukasz, podczas którego nie tylko plażowaliśmy nad Bałtykiem, ale przede wszystkim tworzyliśmy wspólnotę. Nie brakowało zajęć sportowych w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Ulubioną zabawą okazała się gra w tzw. "pyrę". Bardzo ciekawe zajęcia przygotowali wychowawcy obozu p. Kinga, p. Ania i p. Joasia, które rozruszały wszystkich nauką tańca i zabawami integracyjnymi. Był to dobry czas nauki samodzielności i integracji z grupą. 

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim sponsorom naszego wyjazdu. 

 «  1 

Powrót

IDŹ I KOCHAJ

To hasło tegorocznego spotkania młodych w Lednicy. Duszpasterstwo młodzieży wraz z ks. opiekunem, skutecznie zachęciło młodzież do wyjazdu na pola Lednickie. Grupą 50 osób głównie w wieku gimnazjalnym w sobotę 3 czerwca wyruszyliśmy na jutrznie Lednicką do Gniezna a później na pole Lednickie. To tam wysłuchaliśmy ciekawych konferencji, pomodliliśmy się podczas Eucharystii, tańczyliśmy i śpiewaliśmy na chwałę Pana. Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania młodych...

 «  1 

Powrót

Bierzmowanie 2017 r.

Po dwóch latach przygotowań młodzież z naszej parafii przyjęła z rąk ks. Prymasa sakrament bierzmowania. 2 czerwca o godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, podczas której rodzice grupy młodzieży poprosili ks. arcybiskupa o udzielenie ich dzieciom sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Grupa 73 osób wyznała wiarę przed ks. abp Wojciechem Polakiem i zapewniła że chce tą wiarę mężnie wyznawać. Po homilii ks. Prymas modlił się o dary Ducha Świętego dla kandydatów oraz namaścił ich czoła świętym olejem wypowiadając imię świętego którego obrali sobie jako partona swojego dojrzałego życia chrześcijańskiego.

 «  1 

Powrót

W roku poświęconym św. br. Albertowi

W niedzielę 28 maja w naszej rodzinie parafialnej gościliśmy siostry Albertynki z Poznania. Siostry dzieliły się doświadczeniem pomocy ludziom bezdomnym czy bardzo ubogim. Była to stosowna chwila by wszystkich parafian zainteresować postaćią św. br. Alberta, którego rok obchodzimy. Obyśmy byli dobrzy jak chleb...

 «  1 

Powrót

I KOMUNIA ŚWIĘTA W PARAFII

W dwóch grupach tj. 14 i 21 maja dzieci klas trzecich po raz pierwszy uczestniczyły w pełni we Mszy świętej. Pierwszej komunii świętej na prośbę rodziców udzielił im ks. Probosz Rafał Wnuk. Dzieci przez cały tydzień uczestniczyły w nabożeństwie majowym i mszy świętej, przeżywając tak zwany "biały tydzień". W ramach dziękczynienia za możliwość przystępowania do komunii świętej dzieci wraz z rodzicami pod opieką katechetów udały się na pielgrzymki. Uczniowie z Margonina modlili się w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, a dzieci z Lipin w Sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej. 

 «  1 

Powrót

Być dobrym jak chleb – pomagając stajemy się lepsi.

Konkurs plastyczny i konkurs wiedzy

Być dobrym jak chleb – pomagając stajemy się lepsi.

To hasło dekanalnego konkursu plastycznego i wiedzy, adresowanego do uczniów klas podstawowych i gimnazjum. Ponad 120 dzieci i młodzieży z dekanatu chodzieskiego, zaangażowało się w ten konkurs, który zorganizowany został przez parafię św. Wojciecha i Zespół Szkół w Margoninie.

W kwietniu odbył się etap szkolny tych konkursów, natomiast finał skupił najlepszych 9 maja tego roku w Margoninie. O godzinie 10.00 uczniowie klas gimnazjalnych z Chodzieży, Budzynia i Margonina zmierzyło się z bardzo trudnym testem wiedzy o życiu św. br. Alberta. Testy zostały sprawdzone przez ks. Dziekana Ireneusza Szypurę,  ks. Proboszcza Rafała Wnuka i ks. Łukasza Gorońskiego, który był autorem testu. Poziom okazał się bardzo wyrównany, jednak uczeń budzyńskiego gimnazjum okazał się najlepszy i w nagrodę otrzymał tablet, ufundowanego przez proboszcza margonińskiej parafii.

Nie mniej ekscytujący był finał konkursu plastycznego, bowiem prace uczniów były wykonane na wysokim poziomie i różnymi technikami. Niezależna komisja postanowiła przyznać pierwsze miejsca w dwóch kategoriach. W klasach 1-3 zwyciężył uczeń ze Szkoły Podstawowej w Margoninie. W kl. 4-6 pierwsze miejsce na podium otrzymały uczennice: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipinach i Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Chodzieży.  Wszyscy oni otrzymali w nagrodę piękne książki.

Na zakończenie wystąpiły siostry Albertynki, które z fascynacją opowiadały dzieciom i młodzieży o wielkich dziełach zakonu który powstał dzięki  św. br. Albertowi.

 

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Konkurs przygotowali i przeprowadzili: Joanna Jagodzińska, Mariola Kasztelan i ks. Łukasz Goroński.    

 «  1 

Powrót

By pełnić funkcję lektora w zgromadzeniu liturgicznym…

W dniach od 5 do 7 maja w Zespole Szkół w Margoninie zostały zorganizowane warsztaty, dla kandydatów na lektorów z dekanatu Chodzieskiego.

 Program kursu był bardzo bogaty. Młodzież bowiem spędziła 4 godziny na warsztatach liturgicznych, podczas których zostali pouczeni o tym jak właściwie pełnić tą funkcję w kościele. Dwie godziny zajęły warsztaty wokalne – gdzie próbowali nauczyć się sztuki śpiewu psalmów. Wśród zaproszonych gości była również pani polonistka, która przypomniała zasady akcentowania wyrazów i logopeda która przeprowadziła wiele ciekawych ćwiczeń, by dopracować indywidualnie aparat mowy każdego uczestnika kursu. Nie mogło zabraknąć warsztatu biblijnego, podczas którego chłopacy poznali podstawowe informacje o Piśmie Świętym. Z racji rozpoczynającego się tygodnia modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, młodzi wysłuchali również  świadectwa jednego z kapłanów o powołaniu do służby Bożej. Oczywiście, nie mogło na tym warsztacie zabraknąć największego Nauczyciela, dlatego też często młodzi pod opieką duszpasterza adorowali Jezusa Eucharystycznego, oraz przygotowali się duchowo do pełnienia funkcji lektora. Atrakcją dla wielu lektorów po wysłuchaniu wykładów, ćwiczeń czy modlitwie, były rozrywali  meczy piłki nożnej, które sędziował ks. Łukasz.

 

Warsztaty zorganizował dekanalny duszpasterz LSO dekanatu chodzieskiego, ks. Łukasz Goroński, wikariusz z Margonina. Frekwencja dopisała, bowiem kurs ukończyło 23 uczestników z całego dekanatu. Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej w kościele św. Wojciecha w Margoninie.

 «  1 

Powrót

Tydzień Biblijny

Trwa Tydzień Biblijny

 

W niedzielę Wspólnota Parafialna uczestniczyła w Liturgii Słowa. Czytaliśmy fragment Listu do Galatów.

 «  1  [2] 

Powrót

Wigilia Paschalna i Msza Rezurekcyjna

Wigilia Paschalna to najbogatsza liturgia jaką kościółcelebruje w ciągu całego roku. Przewodniczyłjej ks. proboszcz Rafał, który nas początku przed kościołem poświęcił ogień i paschał i do ciemnego kościoła wniósł światło Jezusa Zmartwychwstałego. Po odśpiewnaiu radosnego exultetu wsłuchaliśmy się w siedem czytań biblijnych ST i dwa NT. Po homilii celebrans poświęcił wodę i wszyscy wyznali swoją wiarę. Nastąpił wówczas szczyt całej liturgii czyli eucharystia. Wczesnym rankiem w Niedzielę Zmartwychwstania wyruszyliśmy w procesji rezurekcyjnej, by ogłosić że Pan z martwych powstał.

 «  1 

Powrót

Święconka

O poraknku w Wielką Sobotę kapłani udali się na wioski naszej parafii by przy krzyżu poświęcić pokarmy na stół wielkanocny. Natomiast w kościele w Margoninie tak zwana święconka skupiła tłumy parafian. Oby nas było zawsze tylu na Eucharystii niedzielnej.

 «  1 

Powrót

Liturgia Wielkiego Piątku

W Wielki Piątek na całum świecie nie sprawuje się Eucharystii. To dzień w którym Pan Jezus umarł za nasze grzecgy. O godzinie 18.00 rozpoczęła się Liturgia Wielkiego Piątku, której przewodniczył ks. wikariusz Łukasz. Celebrans po wejściu do kościoła padł krzyżem przed ołtarzem a następnie wsłuchaliśmy się w czytania biblijne. W kazaniu ks. Łukasz zauważył że Bóg nie ma na imę sukces lecz Miłość. Ta miłość jest tak wielka że gdy adorowaliśmy krzyż wszyscy przed nią klękaliśmy. Po komunii świętej przenieśliśmy Najświętszy sakerament do kaplicy Grobu Pańskiego.

 «  1 

Powrót

Wieli Czwartek - EUCHARYSTIA I KAPŁAŃSTWO

Wielki czwartek to dzień w którym Pan Jezus ustanowił sakramenty kapłaństwa i eucharystii. Wiele grup parafialnych w tym dniu podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej złożyło życzenia naszym duszpasterzom. Liturgia była bardzo bogata, ks. proboszcz Rafał który jej przewodniczył w homilii zwrócił uwagę na wspólnotowy wymiar Eucharystii. Następnie obmył nogi mężczyzną na pamiątkę tego co czynił w tym dniu Pan Jezus. Na zakończenie przenieśliśmy w procesji Najświętszy Sakrament do kaplicy nazywanej "ciemnicą".

 «  1 

Powrót

Niedziela Palmowa i Misterium

W niedzielę Palmową na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, wyruszyliśmy z Margonińskiego rynku do naszjej świątyni w procesji z palmami. Po przybyciu do kościoła obejrzeliśmy Misterium Męki Pańskiej które przygotowała młodzież z klas trzecich gimnazjum. Młodzi, którzy w tym roku przyjmą sakrament bierzmowania sami przygotowali stroje i przez kilka dobrych tygodni pod czujnym okiem p. Joanny Jagodzińskiej i ks. Łukasza przygotowali się do tego przedstawienia. Wielu parafianom którzy nie tylko słyszeli, ale i widzieli sceny ewangeliczne zakręciła się łza w oku. Mamy nadzieję że to nie ostatnie takie misterium w naszej parafii.

 «  1 

Powrót

WYNIKI KONKURSU ETAP SZKOLNY

W dniu 3 kwietnia 2017 r. odbył się Dekanalny Konkurs Wiedzy o św. Bracie Albercie, zorganizowany przez parafię św. Wojciecha i ZS w Margoninie. Blisko 80 uczniów gimnazjum dekanatu chodzieskiego zmierzyło się z testem na poziomie etapu szkolnego.

WYNIKI

Miejsce

1.      Wiktoria Zielińska                         Gimnazjum w Budzyniu                             87/90 pkt.

2.      Karol Nowacki                             Gimnazjum w Budzyniu                            79/90 pkt.

3.      Filip Szymanowski                        Gimnazjum św. Barbary Chodzież            73/90 pkt.

4.      Daria Kubanek                            Gimnazjum w Budzyniu                             72/90 pkt.

5.      Aleksandra Komar                      Gimnazjum w Margoninie                         71/90 pkt.

6.      Paulina Firlej                                Gimnazjum w Margoninie                         69/90 pkt.
Maciej Wertphal                         Gimnazjum w Budzyniu                             69/90 pkt.
Lena Filipek                                 Gimnazjum św. Barbary Chodzież            69/90 pkt.
Sara Wiśniewska                         Gimnazjum św. Barbary Chodzież            69/90 pkt.

7.      Marta Ciesielska                          Gimnazjum w Budzyniu                            68/90 pkt.
Franciszek Olejniczak                  Gimnazjum św. Barbary Chodzież            68/90 pkt.

8.      Natalia Sobolewska                   Gimnazjum w Margoninie                         67/90 pkt.

WYŻEJ WYMIENIONE OSOBY PRZECHODZĄ DO FINAŁU KONKURSU

9.      Aleksandra Grońska                      Gimnazjum w Budzyniu                           66 p.
Jakub Walczak                             Gimnazjum w Budzyniu                           66 p.

10.   Martyna Piasecka                         Gimnazjum w Margoninie                          63 p.

11.   Klaudia Walczak                          Gimnazjum w Budzyniu                              62 p.
Błażej Kruszka                               Gimnazjum w Margoninie                          62 p.
Olga Mikołajewska                      Gimnazjum św. Barbary Chodzież           62p.
Gracjan Grabianowski                Gimnazjum św. Barbary Chodzież           62p.
Weronika Lewandowska             Gimnazjum św. Barbary Chodzież           62p.

12.   Anita Budzisławska                      Gimnazjum św. Barbary Chodzież           61p.
Cyprian Kozłowski                       Gimnazjum św. Barbary Chodzież           61p.
Zuzanna Bedołek                         Gimnazjum w Margoninie                          61p.

13.   Aleksandra Kuback                     Gimnazjum św. Barbary Chodzież           60p.
Martyna Przybył                           Gimnazjum w Margoninie                          60p.

Maria Michalska                          Gimnazjum św. Barbary Chodzież           60p.

14.   Klaudia Badowska                      Gimnazjum w Margoninie                          59p.

Dawid Walczak                          Gimnazjum w Margoninie                          59p.

15.   Malwina Kidoń                            Gimnazjum w Margoninie                          56p.

16.   Kacper Leśko                               Gimnazjum w Margoninie                          55p.
Dominik Romanowski                 Gimnazjum w Budzyniu                               55p.

17.   Katarzyna Zmudzińska                 Gimnazjum w Margoninie                          54p.

18.   Szymon Mistecki                            Gimnazjum w Margoninie                          53p.
Bogumiła Kardacz                       Gimnazjum św. Barbary Chodzież           53p.
Natalia Wypic                             Gimnazjum św. Barbary Chodzież           53p.
Jagna Bartecka                          Gimnazjum św. Barbary Chodzież           53p.
Bartek Ewert                                Gimnazjum św. Barbary Chodzież           53p.

19.   Daria Wika                                  Gimnazjum w Margoninie                          52p.
Natalia Karbowniczek                Gimnazjum św. Barbary Chodzież           52p.

20.   Remigiusz Ciesielski                     Gimnazjum w Margoninie                          51p.

21.   Łukasz Maślanka                         Gimnazjum w Margoninie                          50p.
Iga Budna                                    Gimnazjum w Margoninie                          50p.

22.   Julia Wyrzykiewicz                      Gimnazjum św. Barbary Chodzież           49p.
Zuzanna Kamińska                     Gimnazjum św. Barbary Chodzież           49p.

23.   Anna Michalska                          Gimnazjum w Margoninie                          48p.
Adrian Bartol                              Gimnazjum w Budzyniu                                48p.
Michalina Ziomko                       Gimnazjum w Margoninie                          48p.

24.   Klaudia Głochowiak                 Gimnazjum w Margoninie                          47p.
Wojciech Kaczmarek                Gimnazjum w Budzyniu                               47p.

25.   Wiktor Papież                            Gimnazjum w Margoninie                          45p.
Rafał Zaborowski                       Gimnazjum w Margoninie                          45p.

26.   Martyna Nadybska                    Gimnazjum w Margoninie                          44p.

27.   Oliwia Cybulska                         Gimnazjum w Margoninie                          43p.

28.   Magdalena Baszkiewicz            Gimnazjum w Margoninie                          42p.

29.   Patryk Małachowski                  Gimnazjum w Margoninie                          41p.
Klaudia Przybylska                    Gimnazjum w Margoninie                          41p.

30.   Jakub Wiedera                        Gimnazjum w Margoninie                          40p.

31.   Sara Maćkowska                     Gimnazjum w Margoninie                          39p.

32.   Stanisław Kasztelan                 Gimnazjum w Margoninie                          38p.
Igor Nazimek                           Gimnazjum w Margoninie                          38p.
Nina Bardzińska                        Gimnazjum św. Barbary Chodzież           38p.

33.   Alan Gruszczyński                    Gimnazjum w Margoninie                          37p.
Natan Ryngwelski                    Gimnazjum w Margoninie                          37p.
Martyna Andrzejczak              Gimnazjum w Margoninie                          37p.
Weronika Barzykowska           Gimnazjum św. Barbary Chodzież           37p.

34.   Kacper Łukaszczyk                  Gimnazjum w Margoninie                          36p.
Malwina Wysogląd                  Gimnazjum w Margoninie                          36p.

35.   Mateusz Gruntkowski              Gimnazjum św. Barbary Chodzież           35p.

36.   Kacper Stefaniak                   Gimnazjum w Margoninie                          33p.
Marta Dominikowska             Gimnazjum św. Barbary Chodzież           33p.

37.   Dawid Ossowski                       Gimnazjum w Margoninie                          29p.

38.   Dariusz Ciesiółka                     Gimnazjum w Margoninie                          26p.

39.   Szymon Szudrowicz                 Gimnazjum w Margoninie                          19p.
Sylwana Piechocka                Gimnazjum św. Barbary Chodzież           19p.

40.   Szymon Lewandowski             Gimnazjum św. Barbary Chodzież           16p.

 

 

 

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM GRATULUJEMY J

 «  1 

Powrót

Walentynki na plebanii

W parafii w Margoninie, w ramach realizacji programu duszpasterskiego „Idźcie i głoście”, organizowane są cykliczne spotkania formacyjne dla małżonków. Ostatnie odbyło się w dzień świętego Walentego nt. „Hierarchii w życiu małżeńskim”.

 

Spotkania z małżonkami nie są w Margoninie nowością. Zanim stanęła nowa plebania, w której budowę zaangażowali się także parafianie, proboszcz ks. Rafał Wnuk organizował je w kościele. Początkowo głównie z myślą o rodzicach dzieci przygotowujących się do Pierwszej komunii świętej. Z czasem także dla wszystkich chętnych małżeństw.

 

„Zapytałem, czy chcą, by te spotkania były kontynuowane, czy poszerzyć ich formułę, zaprosić innych prowadzących? Okazało się, że jest takie zapotrzebowanie, że są zainteresowani małżonkowie, że jest im to potrzebne. Próbujemy więc taki cykl katechez w naszej parafii przeprowadzić i zapraszamy do udziału nie tylko tych, którzy już w którymś ze spotkań uczestniczyli, którzy w parafii się angażują, ale wszystkich chętnych. Każdy będzie mile widziany” – mówił ks. Rafał Wnuk.

 

Spotkania z zaproszonymi prelegentami mają się odbywać raz w miesiącu. Jako pierwszy przyjechał do Margonina ks. kan. Franciszek Jabłoński z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Spotkanie odbyło się 14 lutego, a więc w dzień św. Walentego, co miało wpływ zarówno na jego charakter, jak i tematykę. Przed spotkaniem małżonkowie mieli sposobność podziękować Panu Bogu za siebie i wzajemną miłość podczas Mszy świętej w kościele parafialnym. Później, już na plebanii, przy kawie i ciastku, wysłuchali katechezy o Bożym planie na małżeństwo i właściwej w nim hierarchii. Mieli też okazję sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując krótki test.

 

Kolejne spotkanie planowane jest na 21 marca. Ma je poprowadzić biblista ks. dr hab. Paweł Podeszwa. Ks. Rafał Wnuk przyznaje, że w doborze tematów następnych katechez będzie się kierował sugestiami i oczekiwaniami małżonków.

 «  1 

Powrót

Małżonkowie lub same żony, bo mężowie są w pracy - rozwiązują test.

małżonkowie lub same żony sprawdzają rozwiązany test.

Praca z książką.

Znak wspólnoty i pokoju

"Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie." C.K.Norwid

W naszej wspólnocie parafialnej spotkały się wszystkie grupy duszpasterskie, by przedzielić się białym opłatkiem i złożyć sobie najlepsze życzenia.

Tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia Żywy Różaniec, Odnowa w Duchu Świętym, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Duszpasterstwo Młodzieży miało swoje spotkania opłatkowe. Duszpasterze życzyli wszystkim by byli jak ten biały opłatek to znaczy: przejrzyści w postępowaniu i tacy łatwi do dzielenia, by ich obecność wprowadzała zasze radość. 

 «  1 

Powrót

Praca wre :)

W naszym kościele parafialnym jak w każdym domu trwaja prace przedświąteczne. Dziękujemy wszystkim  za okazaną pomoc. Dzięki Wam te święta będą jeszcze piękniejsze :)

 «  1 

Powrót

Zakończenie rorat dla dzieci

Roraty dla dzieci pod hasłem "W stronę Betlejem" skupiły blisko sześćdziesięciu najmłodszych uczestników naszej parafii. Odbywały się trzy razy w tygodniu i za każdym razem zabieraliśmy jakiegoś świętego by nam towarzyszył w drodzę. Dzieci zbierały obrazki które ostatecznie utworzyły żłóbek w którym narodził się Jezus. Losowaliśmy figurki Matki Bożej które dzieci zbierały ze sobą do domu na rodzinną modlitwę. Wszystkie dzieci uczestniczące w roratach zostały nagrodzone przez ks. Proboszcza Rafała Wnuka. Za roratnie lampiony otzymali małe aniołki, natomiast za uczestnictwo we wszystkich roratach losowo rozdaliśmy pięć figurek Matki Bożej i duże figurki aniołów. Dziękujemy za pomoc w przebiegu rorat pani Joasi, która każdego dnia pilnowała najmłodszych z naszej parafii.

 «  1 

Powrót

Spowiedź Adwentowa

W poniedziałek 12 grudnia 2016 roku odbędzie się w naszej parafii spowiedź adwentowa z udziałem księży z dekanatu. Możliwość skorzystania w tym dniu z sakramentu pokuty i pojednania w godzinach:


10.00-11.30

14.30-15.30

19.15-20.00

w Lipinach 16.00-16.30 i msza roratnia. 

 

INNE możliwości spowiedzi w dekanacie:

 

10 grudzień parafia Szamocin

13 grudzień parafia Budzyń

14 grudzień parafia Raczyn 15 grudzień parafia Nawiedzenia NMP Chodzież

16 grudzień parafia Podstolice i Wyszyny

17 grudzień parafia św. Floriana Chodzież 

 «  1 

Powrót

„Król wschodzącego słońca”

W sobotę 3 grudnia 2016 r. gościliśmy w naszej parafii młodych artystów, którzy zagrali dla nas sztukę „Król wschodzącego słońca”.

Artyści w składzie: Anna, Krzysztof, Paweł, Maciej, Jonasz zaprezentowali historię człowieka który czekał na Króla. Jego czas oczekiwania przepełniony był różnymi pokusami których dostarczał mu zły i podpowiedziami dobrego anioła. Ta swoistego rodzaju walka duchowa towarzyszy każdemu człowiekowi, stąd każdy z nas mógł odnaleźć się w roli człowieka oczekującego za Królem. Podobnie jak on, również i my czasami ulegamy różnym pokusą, dlatego właśnie w Adwencie mamy się zatrzymać by w końcu dostrzec co służy naszemu życiu duchowemu a co je niszczy. Obyśmy jak główny bohater tego spektaklu potrafili opowiedzieć się ostatecznie za dobrem które przynosi nam Jezus.

Reżyserem tej sztuki był pan Andrzej a scenariusz napisał ks. Adam Piekarzewski. To co warto podkreślić, to dialogi przepełnione były fragmentami z Pisma Świętego.

 

Była to prawdziwa uczta duchowa która dała nam wiele do myślenia… 

 «  1 

Powrót

Nieszpory Adwentowe

Duszpasterstwo Młodzieży wraz z Odnową w Duchu Świętym zapraszają podczas Adwentu co czwartek po mszy św. o godz. 18.00 na czuwanie podczas  nieszpór. Modląc się psalmami rozważamy  wielką tajemnice tego, że Słowo Boga Ojca stało się Ciałem, które zamieszkało między nami.

 

Nie może cię zabraknąć!!! 

 «  1 

Powrót

W stronę Betlejem

To hasło naszych tegorocznych rorat przygotowanych dla najmłodszych z naszej parafii. W pierwszym tygodniu Adwentu zaprosiliśmy do naszej wspólnej drogi :

·         św. Józefa, od którego uczyliśmy się odwagi w przyjmowaniu Bożego Słowa, 

·         św. Jana Pawła II, od którego uczyliśmy się rozwagi,

·         św. Joannę Molla, od której uczyliśmy się bycia darem dla innych.

 

To dopiero początek naszej wspólnej drogi, przed nami jeszcze wiele spotkań ze znakomitymi świętymi od których chcemy się uczyć tego co dobre.

 «  1 

Powrót

Siostry Orionistki w Margoninie

W pierwszą Niedzielę Adwentu naszą wspólnotę parafialną odwiedziły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia, potocznie nazywane Orionistkami. Siostry w ramach ogłoszeń duszpasterskich podzieliły się z naszą wspólnotą swoim codziennym życiem. Wprowadziły nas również w czas oczekiwania na ostateczne przyjście Pana Jezusa, jakim jest Adwent. Po mszy o godzinie 11.30 siostry spotkały się z naszą młodzieżą by razem z nimi modlić się o rozeznanie drogi powołania. 

 «  1 

Powrót

Zakończenie roku jubileuszu miłosierdzia

MDM Przystań wraz z opiekunem przygotowało zakończenie roku miłosierdzia. Po nieszporach, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie młodzi czytali urywki „Dzienniczka” siostry Faustyny Kowalskiej. W tym czasie zgromadzeni wierni mogli skorzystać z sakramentu miłosierdzia jakim jest spowiedź. Na zakończenie pomodliliśmy się koronką do Bożego miłosierdzia i nastąpiło indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

 «  1 

Powrót

„Co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela.”

Podczas Mszy świętej o godz. 11.30 stodwanaście małżeństw naszej parafii odnowiło w obecności biskupa Bogdana Wojtusia swoje przysięgi małżeńskie. Biskup Senior przewodniczył Eucharystii w Uroczystość Chrystusa Króla. Była ona bardzo rozbudowana bowiem podczas  niej małżonkowie odnowili przyrzeczenia chrzcielne, w długiej procesji z darami ustawili się kolejno jubilaci z pięcioletnim, dziesięcioletnim, piętnastoletnim, dwudziestopięcioletnim, trzydziestoletnim i pięćdziesięcioletnim stażem małżeństwa. Słowo Boże do wszystkich wygłosił ks. Kan. Prof. Franciszek Jabłoński, który to przypomniał że rodzina to podstawowa jednostka w której wychowuje się człowiek. Na zakończenie ks. Biskup indywidualnie pobłogosławił wszystkich jubilatów.

 «  1 

Powrót

10 nowych rycerzy Chrystusa Króla

Na uroczystej mszy świętej o godz. 18.00 w sobotę 19 listopada tego roku, do grona ministrantów włączonych zostało 10 chłopców. Po homilii nastąpił obrzęd ustanowienia ministrantów, którego dokonał ks. Proboszcz Rafał Wnuk. Kandydaci wezwani imiennie przez ks. opiekuna do ołtarza odpowiedzieli swoje „jestem” i „chcę” odpowiadając na trzy pytania dotyczące pełnienia posługi ministranckiej, dbałości o czystość serca i służby Bogu i bliźnim. Ks. Proboszcz poświęcił nowe stroje ministrantów to jest czerwone rewerendy, pelerynki i komże.

 

Módlmy się za Bartka, Jacka, Dominika, Olafa, Kamila, Jakuba, Patryka, Maksymiliana, Mateusza i Wojciecha by ich gorliwość nigdy nie ustała. 

 «  1 

Powrót

MDM „Przystań” –„ Pod prąd”

W sobotę 19 listopada 2016 r., grupa młodzieży wraz z ks. Łukaszem udali się do Mogilna by świętować wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży.

 

Hasło spotkania młodych brzmiało „Pod prąd”. Uroczystość rozpoczęła się spotkaniem ewangelizacyjnym poprowadzonym przez Tomasza Budzyńskiego, malarza poety i muzyka, który kładł mocny akcent na to byśmy byli chrześcijanami z krwi i kości. Po tym spotkaniu młodzi wyruszyli w pieszej pielgrzymce do Dąbrówki gdzie znajduje się mała kaplica p.w. bł. Karoliny. Tam na wspólnej eucharystii o. Piotr Anusiewicz przybliżył młodym nie tylko postać błogosławionej patronki, lecz zachęcił do życia w czystości. Mieszkańcy tej małej wioski przygotowali poczęstunek dla pielgrzymów i wszystkich bardzo ugościli.

 «  1 

Powrót

Kurs Filip

Od 12 do 13 listopada w Chodzieży, kilkoro członków Duszpasterstwa Młodych, oraz animatorka Odnowy w Duchu Świętym, z Margonina, wzięła udział w tzw. Kurs FILIP prowadzonym przez Wspólnotę Oazową "Koinonia Jan Chrzciciel" z Błotnicy.  Kurs ten zawierał odmienny w formie, żywy i prosty przekaz Dobrej Nowiny skierowany da każdego człowieka. Nie zabrakło spontanicznych modlitw, pieśni pochwalnych oraz nauczań biblijnych, a zwieńczeniem całego Kursu były świadectwa osób biorącym w nim udział.

 «  1 

Powrót

Młodzież na koncercie

Kilka osób z naszego Duszpasterstwa Młodych wraz z księdzem wikariuszem Łukaszem po wzięciu udziału w uroczystościach lokalnych z okazji obchodów Święta Niepodległości wybrało się  11 listopada na Wielki Koncert Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta do Klasztoru Pocysterskiego oo. Paulinów w Wągrowcu. Pamięć poległych w walce o niepodległość uczciły swoimi występami Orkiestra Symfoników Bydgoskich, Chór Akademicki UKW z Bydgoszczy, Wągrowiecki Chór Kameralny i Chór The Hoor. Młodzi mięli okazję wysłuchać pięknych głosów i dźwięków.

 «  1 

Powrót

Święto Niepodległości

11 listopada 2016 roku uroczystą Mszą Świętą sprawowaną pod przewodnictwem ks. Proboszcza Rafała Wnuka, świętowaliśmy 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej Eucharystii słowo Boże wygłosił ks. Wikariusz Łukasz Goroński, który to przypomiał słowa św. Jana Pawła II że "wolność jest nam dana, ale i zadana". Oprawę muzyczną tej uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezezntacyjna Sił Powietrznych oraz nasz parafialny chór. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych oraz władz miasta. 

Po uroczystem Mszy Świętej przeszliśmy pod pomnik " Poległym za wolność", gdzie po przemówieniu Burmistrza Mista i Gminy Margonin, liczne delegacje złozyły wiązanki kwiatów. Wszystko zakończyło się Koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu wyżej wymienionej Orkiestry.

 «  1 

Powrót

Jestem chrześcijaninem

Zachęcamy do lektury artykułu: 

 

http://www.parafiawojciech.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=741:chrzecijanie-nie-obchodz-halloween&catid=48:aktualnosci

 «  1 

Powrót

Koniec miesiąca różańcowego

Październik to miseiąc różańcowy. Wielu z nas przekonało się o sile tej modlitwy. Dzieci z naszej parafii wzięły udział w konkursie na wykonanie różańca dowolną metodą. Pośród 50 różańców znalazły się takie które wykonane były z drewna, kasztanów, słomek, nakrętek od napojów czy z chrupek. Komisja miała nie lada zadanie by ocenić te prace. Najciekawsze wykonanie zostało nagrodzone smartwatch, czyli nowoczesnym zegarkiem który łączy się z telefonem. W tym konkursie nie ma przegranych, bo każy wykonany różaniec ma wielką moc. Obyśmy tej modlitwy nie lekceważyli. 

 «  1 

Powrót

Ministranci i lektorzy na turnieju w Chodzieży

Reprezentacja dwóch naszych drużyn wzięła udział w dekanalnych rozgrywkach piłki nożnej w Chodzieży. Turniej zorganizował ks. Paweł Bucki wukariusz parafii św. Floriana w Chodzieży. 

Nasza parafia reprezentowana była przez drużynę ministrantów ze Szkoły Podstawowej i lektorów z gimnazjum i starszych. Okazuje się że musimy wiele ćwiczyc bo nie udało nam się wygrać tego turnieju. Najważniejsze jednak, że toważyszył wszystkim zawodnikom duch walki fair play.

 «  1 

Powrót

Pierwsze Obrady

Po raz pierwszy w naszej parafii obradowały nowe rady: duszpasterska i ekonomiczna. Ks. Proboszcz po przedstawieniu nowych członków tych rad przedstawił ich kompetencje na podstawie dokumentów Synodu Archidiecezji Gnieźnieńskiej. 

Wszyscy członkowie Rady Duszpasterskiej oraz Rady Ekonomicznej naszjej parafii złożyli ślubowanie, że będą działać dla dobra naszej wspólnoty.

Powołany został sekretarz Rady, którym jest pani Joanna Jagodzińska. 

Rada wysłuchała sprawozdania ks. Proboszcza dotyczącego budowy plebanii, oraz zajęła się pierwszym problemem jakim było uszkodzenie przez nieznanego sprawcę opłotowania cmentarza. 

Rada duszpasterska została zatwierdzona przez ks. Prymasa na okres 3 lat a Rada ekonomiczna na 6 lat.

Szczęść Boże na posługę w naszej parafii!

 «  1 

Powrót

Obchody Dnia Papieskiego

Obchody XVI Dnia Papieskiego w naszej parafii rozpoczęliśmy pieśniami:  ,,Pan jest mocą swojego ludu” i ,,Psalmem o miłosierdziu” w wykonaniu połączonych chórów: ,,Cantata” i ,,Czerwona róża”.

Następnie młodzież gimnazjalna, zgodnie z tegorocznym hasłem ,,Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia, przybliżyła zebranym tajemnicę Bożego miłosierdzia i istotę roku jubileuszowego.

Usłyszeliśmy fragmenty ,,Dzienniczka” Świętej Siostry Faustyny i nauczania Jana Pawła II, którzy jak ich nazwał Papież Franciszek, są ,,łagodnymi i zdecydowanymi głosicielami miłosierdzia”. Czas ten był także dobrą okazją do tego, aby przyjrzeć się sobie w świetle uczynków miłosierdzia.

Montaż słowno-muzyczny zakończył występ scholi. Piosenką pt. ,,Skarby Jana Pawła II” uczniowie zachęcali, aby każdy w swym postępowaniu podążał  śladami  wielkiego Polaka.

 

W tym dniu młodzież  zorganizowała  kwestę na Fundację ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia” .

 «  1 

Powrót

W dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II

Młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania z klas drugich, przygotowała wieczór z poezją Karola Wojtyły. Wielu z nich pierwszy raz stanęło przed publicznością, lecz jak się okazało poszło im całkiem dobrze. 

Wieczór rozpoczął się od słuchowiska w którym kardynał ogłasza wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Następnie wsłuchaliśmy się w dziesięć poeamtów, tego wielkiego świętego. Ku wielkiemu zaskoczeniu młodzieży i zgromadzonych wiernych ostatni poemat wyrecytował ks. Łukasz.

Na końcu jeszcze raz przypomniel;iśmy sobie moment śmierci papieża Jana Pawła II, wsłuchując się w łacińskli śpiew litani do wszystkich świetych. Zakończyliśmy ten wieczór wspólną modlitwą - Apelem Jasnogórskim.

 «  1 

Powrót

Ministranci i lektorzy na mistrzostwach

Reprezentacja naszej parafii, wzięła udział w Mistrzostwach Archidiecezji Gnieźnieńskiej w tenisie stołowym.

Czterech reprezentantów liczyła nasza parafia na zawodach, zorganizowanych w Głębokim. Tomasz, Kamil, Marek i Rafał dawali z siebie wszystko, by godnie reprezentować naszą parafię. Niestety, rywale okazali się bardziej przygotowani, choć walka była zacięta. Nie udało nam się zająć żadnego miejsca na podium, lecz i tak warto było zmieżyć się z takimi rywalami. Pozostaje nam tylko trenować przed kolejnymi mistrzostwami, które będa za rok...

 «  1 

Powrót

Margonińskie Duszpasterstwo Młodzieży "Przystań"

Młodzież wstała z wygodnej kanapy jak zaproponował papież Franciszek by działać.

Duszpasterstwo Młodzieży naszej parafii w tym roku pragnie pochylać się nad uczynkami miłosierdzia. Poprzez katechezę, rozważanie Słowa Bozego ale i przez konkretne czyny miłosierdzia chcemy przyblizac się do Boga. Program jest bardzo prosty!

W sobotę 17 września rozpoczęliśmy pierwszy dzień wspólnoty. Juz o 7.00 wszyscy uczestniczyliśmy w Eucharystii, następnie po modlitwie brewiarzowej przygotowalismy wspólne śniadanie. Około godz. 10.00 grupa młodzieży udała się do jadłodajni w Wągrowcu, by przekazać dary zebrane w parafii. Głodnych nakarmić - to pierwszy uczynek miłosierdzia który pełnilismy. Wszyskich młodych chętnych do takiego działania zapraszamy w czwartek 22 września na 19.00 do kościoła na rozważanie Słowa Bożego. 

 «  1 

Powrót

Pieszo do Lipin

14 września w świeto Podwyższenia Krzyża grupa parafian, młodzieży i dzieci ze śpiewem i modlitwą na ustach, pieszo wyruszyli z Margonina do Lipin. W kaplicy filiarnej parafii św. Wojciecha odbyła się msza świeta odpustowa której przewodniczył ks. Jacek Pawlak. 

 «  1 

Powrót

Pielgrzymka LSO do Gniezna

Ministranci i lektorzy z całej diecezji wraz z ks. Prymasem i ks. opiekunami, modlili się w katedrze gnieźnieńskiej.

Jubileuszowa pielgrzymka ministrantów i lektorów z racji 1050 rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę odbyła się 10 września 2016 roku.  Na gnieźnieńskim rynku nastapiło zawiązanie współnoty i przejście przez Brame Miłosierdzia. Podczas uroczystej Mszy świętej piętnastu ministrantów i lektorów naszej parafii jeszcze raz wyznało swoją wiare w obecności ks. Prymasa. Po Eucharystii na placu św. Wojciecha przygotowany został festyn dla Liturgiczbnej Służby Ołtarza całej diecezji. 

 «  1 

Powrót

Pielgrzymka parafialna

20 sierpnia grupa parafian wraz z ks. Łukaszem wyruszyła na pielgrzymkę autokarową.

Na pielgrzymim szkalu znalazły się:

- Świebodzin, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

- Międzyrzecz, Sanktuarium Pięciu Braci Męczenników Polskich

-Rokitno, Sanktuarium Matki Bożej cierpliwie słuchającej

- Pniewy, pierwszy dom zakonny założony przez św. Urszulę

 «  1 

Powrót

Liturgiczna Służba ołtarza na wakacjach

Grupa ministrantów i lektorów wraz z opiekunem ks. Łukaszem udali się na czterodniową wycieczkę szlakiem zamków krzyżackich.

Grupa chłopców, którzy na codzień służą przy ołtarzu w naszej parafii w nagrodę za gorliwość, wyjechali na kilkudniową wycieszke szlakiem zamków Krzyżackich. Wycieczka została ufundowana przez parafię. Pierwszego dnia zwiedzili Toruń w którym znajdują się ruiny zamku krzyżackiego, oraz wzieli udział w pokazie multimedialnym przygotowanym przez Planetarium. Na szlaku wycieczki znalazła się również największa polska rozgłośnia radiowa. Młodziez pod wrażeniem studia radiowego i telewizyjnego spotkała założyciela tych dzieł, o. T. Rydzyka. Pierwszą noc ministranci i lektorzy spędzili w Zamku Bierzgłowskim. Kolejny dzień był pełen atrakcji, bowiem w Golubiu Dobrzyniu po zwiedzaniu pięknie odrestaurowanego zamku, na naszych ministrantów czekały zawody rycerskie. Po strzelaniu z łuku, rzycaniu siekierkami i oszczepami, wczasowicze udali się do gospodarstwa agroturystycznego w Barelewicach. Tam przy wspólnej zabawie zakończył się kolejny dzień wycieczki. Ostatniego dnia natomiast, LSO naszej parafii zwiedziło największy zamek krzyżacki w Malborku.

Był to dobry czas odpoczynku i integrowania grupy duszpasterskiej naszej parafii. Dziękujemy p. Ewie i p. Joannie które bezpłatnie i fachowo zaopiekowały się naszymi ministrantami i lektorami. 

 «  1 

Powrót

św. Wojciech

Święta

Sobota, I Tydzień zwykły
Rok C, I
Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa

Dzisiaj jest

sobota,
19 stycznia 2019

(19. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
65585

Wyszukiwanie